Kaip terapija ir Mindfulness keičia karmą
Labai dažnai susiduriu su klientų pasakymu - tokia mano karma, tokia mano lemtis ir nieko čia nepadarysi. Kadangi darbe remiuosi geštalto psichoterapija ir Mindfulness, dėmesingu dabarties įsisąmoninimu, kurių atsiradimą įtakojo budizmas ir rytų filosofija, susimąsčiau - o kaip aš suprantu karmą? Daugiau...

Aiškindamasi atradau, kad budizme karma yra grynai psichologinis, o ne metafizinis terminas. Budizme ji reiškia "veiklą", o indų religijose - neatšaukiamą lemtį ar likimą. Budos aiškinime vienuoliams karma apibūdinama, kaip Valios raiška per Veiklą. Vadinasi, žmogaus būdą suformuoja pasikartojantys veiksmai, poelgiai, paliekantys įrašus pasąmonėje. Kadangi įprastai žmogus renkasi eiti lengviausiu, tai yra, mažiausio pasipriešinimo keliu, tai, susiformuoja ir automatinis įprotis vienaip ar kitaip reaguoti, elgtis. Būtent šį paklusimą įpročiui aš suvokiu, kaip karmą. Paprastai kalbant, tai yra tai, ką dažniausiai vadiname įpročio jėga.
Kaip visa tai susiję su terapiniais pokyčiais?
Terapija padeda žmogui stabtelti, suvokti, kas vyksta, atpažinti savo įprastas automatines emocines reakcijas, kylančius jausmus, kūno pojūčius ir impulsus veikti. O tuomet pamatyti, kad yra keletas galimybių rinktis, kaip noriu elgtis ar reaguoti. Pirmiausia, įsiklausant į save - kaip gi aš iš tikrųjų dabar norėčiau pasielgti šioje situacijoje? Išmokus suvokti, kas nulemia mano pasirinkimus ir atpažinti savo tikruosius poreikius, atrandami nauji būdai būti vienoje ar kitoje situacijoje. Būtent terapijos procese atrandamas sąmoningumas padeda pakeisti į pasąmonę įrašytus įprastus elgesio modelius. Žiūrėdama į savo klientus, matydamas jų pokyčius, aš ir sakau - terapija keičia karmą.