„Sukūriau verslą, bet praradau šeimą“, Negaliu atsipalaiduoti“ ir dar 5 dažniausios situacijos, kai aukščiausi vadovai ir verslų savininkai ateina pas psichoterapeutus ir kaip specialistai jiems padeda

09/29/2020

1. Aklavietės jausmas: "Aš noriu judėti toliau, bet negaliu, jaučiuosi lyg atsitrenkęs į nematomą sieną". Daugiau...

Ką jaučia klientas? Klientas jaučiasi įstrigęs rutinoje, net jei ta rutina - didžiulės įmonės valdymas. Jis kenčia nuo to, kad nori judėti tolyn, pereiti į kitą lygį, bet nežino, kaip. Paprastai jis pastebi nesuprantamą "sieną", kuri neleidžia judėti. Pokyčiai atidėliojami, o rutinos ir aklavietės pojūtis vis daugiau slegia.

Kaip padeda psichoterapija? Randamas vidinis požiūris, susijusį su pinigais, sėkme ir padėtimi visuomenėje. Pavyzdžiui: "Visi verslininkai - nesąžiningi", "Neteisinga turėti tiek pinigų, jei jų neturi kiti žmonės", "Dideli pinigai yra didelis pavojus, turėsite daug problemų". Žodžiu, tai yra praeityje jums buvusių įtakingų žmonių ar artimųjų balsai, kuriuos žmogus kažkada įsisavino ir "paliko"  asąmonėje.  Terapijos užduotis yra surasti šiuos vidinius užstrigimus, nesąmoningus įsitikinimus, nuostatas ir baimes, emocijas ir visa tai įsisąmoninti, ištraukti į sąmoningumo lygį, kad būtų galima atidžiai jas apsvarstyti ir pašalinti iš kelio. Tai padaręs žmogus įgis energijos ir jėgų ieškoti naujų galimybių ir jas atgaivinti.

2. Vienatvė: "Nebeturiu su kuo pasikalbėti"

Ką jaučia klientas? Kuo didesnes aukštumas pasiekia klientas, tuo didesnį vienišumo jausmą ten atranda. Kurdamas verslą jis neteko draugų, tačiau naujų neįsigijo. Nebuvo laiko santykiams arba, net jei bendravimas liko, tačiau jame mažai nuoširdumo, artumo ir atvirumo. Nejauku ar gėdinga dalintis rūpesčiais su verslo partneriais, o su šeima - neįprasta, artimų draugų nėra. Dažnas kliento prašymas yra toks: "Tiesiog pasiklausykite manęs". 

Kaip padeda psichoterapija? Terapeuto užduotis yra suteikti klientui erdvę, kurioje jis galėtų išsikalbėti, išklausyti jį, suprasti ir atlaikyti sunkias emocijas. Taigi, psichoterapeutas parodo, kaip veikia pasitikėjimas ir nuoširdus bendravimas. Laikui bėgant, žmogus išmoksta pats ieškoti ir palaikyti artimus santykius.

3. Vertybių krizė: "Aš turiu viską, bet nesijaučiu laimingas"

Ką jaučia klientas? Paprastai tokiam klientui yra 40-50 metų, jis pasiekė sėkmės savo versle, tačiau džiaugsmo nėra. Išgyvena vertybių krizę, jį nuolat kankina tokie klausimai kaip "O kokia viso to prasmė?". 

Kaip padeda psichoterapija?Tai klasikinis pavyzdys, ištikus vidutinio amžiaus krizei: senas gyvenimo būdas nebeveikia, o naujasis dar nerastas. Šiuo atveju psichoterapija yra lėtas ir dėmesingas naujų prasmių ieškojimas: arba naujų idėjų ir įgūdžių įgijimas, arba grįžimas prie to, kas kažkada domino, bet nepavyko realizuoti. Išėję iš krizės, tokie žmonės dažnai keičia savo veiklos sritį arba pradeda naują verslą, įgyja naujų pomėgių, gali pradėti vykdyti socialinius projektus. Natūralu, kad dažnai jie yra nepatenkinti savo gyvenimo kokybe - mažai ilsėjosi, nebemoka atsipalaiduoti, visiškai atsidavė darbui, už darbo ribų nieko neliko. Žmogus miglotai jaučia, kad kažko trūksta gyvenime, ir jei nepasiekia psichologo, dažniausiai atsisuka į ezoteriką ar kokią kitą religijos formą.

4. Santykiai su šeima: "Aš sukūriau verslą, bet praradau ryšį su šeima ...". 

Ką jaučia klientas? Šioje situacijoje klientas praleido metus, jei ne dešimtmečius, kurdamas verslą. O šeimai, kuriai, jo nuomone, nieko netruko, pasirodo, labai reikėjo tiesiog jo buvimo, dėmesio ir palaikymo. Jis namuose buvo taip retai, kad vaikai ir žmona (ar vyras) jau seniai nutolo ir gyvena savo gyvenimą. Praleistos darželio, mokyklinės šventės, p pasiekimai būreliuose ar apdovanojimai sporto varžybose. Kai verslas pagaliau stabilus ir dirba savarankiškai, žmogus "grįžta" į šeimą ir suvokia, kaip labai yra nutolęs nuo jų gyvenimo, o vietoj laukiamo dėkingumo iš šeimos narių, jam grįžta tik tyla, susierzinimas ir nuoskaudos.

Kaip padeda psichoterapija? Esant tokiai situacijai, dažniausiai į terapiją ateina pora.. Terapeuto užduotis yra padėti jiems "susitikti" ir išgirsti vienam kitą. Paprastai žmogus nenori girdėti apie šeimos ir vaikų įžeidimus: "Ko čia įsižeisti? Aš viską dariau dėl jų! " Tačiau realiai šis susierzinimas egzistuoja, todėl jį teks pamatyti ir atpažinti, kitaip situacija nepajudės. Terapeutas tampa šeimos dialogo "moderatoriumi", palaikydamas abi puses ir padėdamas joms pasidalinti viskuo, kas susikaupė per daugelį metų - tada pora gali nuspręsti, ką daryti toliau.

5. Nepakeliamas nerimas: "Pabundu paryčiui ir negaliu užmigti"

Ką jaučia klientas? Klientas negali miegoti ar anksti pabunda, guli tamsoje. Jis nuolat galvoja ir nerimauja dėl ateities, įsivaizduoja viską, kas teoriškai galėtų nutikti. Jis pradeda ieškoti gydymo, nes patiria panikos priepuolius ar psichosomatinius simptomus: skausmą širdyje, dusulį, išsekimą, pastovų nuovargį ir pan.

Kaip padeda psichoterapija? Dažniausiai tai yra raidos krizė, kai žmogui tenka nauja atsakomybė ir naujos galimybės, ir jis negali su jais susidoroti. Viskas vyksta per greitai - ir žmogus nespėja prisitaikyti, patenka į įtampą, šurmulį ir paniką. Psichoterapija palaipsniui moko sulėtinti tempą, rasti vidinę pusiausvyrą ir iš to veikti. Terapeutas padeda rasti palaikymo taškus: ramiai suprasti, ko trūksta ir kur jis gali atgauti jėgas, išmokti atsigręžti į save ir pasirūpinti savimi

6. Įtampos ir stresas: "Negaliu atsipalaiduoti, kol neišgersiu" 

Ką jaučia klientas? Tokie klientai turi lengvą priklausomybės formą, jie gali rinktis bet ką - alkoholį, azartinius žaidimus, narkotikus ar dar ką nors. Paprastai toks žmogus yra gana patenkintas savo gyvenimu ir karjera, tačiau neranda jam tinkamų atsipalaidavimo ir poilsio būdų. Jis griebiasi to, kas yra arčiausiai ir nemato kitų galimybių. Tai gąsdina, erzina ir iššaukia gėdos bei kaltės jausmus.

Kaip padeda psichoterapija? Kartu su klientu ieškome atsakymų į du klausimus. Pirma, iš kur kyla ši nepakeliama įtampa ir apie ką jo vidinis skausmas. Antra, kokie dar galėtų būti jo atsipalaidavimo būdai, pomėgiai ar naujos pasirūpinimo savimi tradicijos.

7. Profilaktika: "Pas terapeutą kaip į sporto salę" 

Ką jaučia klientas? Klientas ateina pas terapeutą, prieš susidurdamas su ilgalaikio streso, nerimo pasekmėmis, perdegimu ar šeimos krize. Jis nori geresnės gyvenimo kokybės ir eina į terapiją kaip "pas psichikos trenerį". Šį procesą jis suvokia kaip laiką sau: 50-60 minučių, kai gali garsiai mąstyti, pastebėti tai, kas išslydo iš dėmesio zonos, atsipalaiduoti, pasidalinti savaitės emocijomis ir įvykiais, pastebėti vis dar trukdančius modelius ar įpročius ir juos ištaisyti.

Kaip padeda psichoterapija? Psichoterapeutas užduoda svarbiausius klausimus, dalijasi savo pastebėjimais, atkreipia dėmesį į kliento "akląsias vietas". Girdi apie sunkias emocijas ir padeda su jomis susidoroti. Jei kyla toks poreikis, tai padeda įsigilinti į praeitį ir susitvarkyti su "bagažu", trukdančiu gyventi dabartyje.

Jei smalsu išbandyti arba jau matote, kad išeities vienas nerasite, susisiekite su manimi: 868774775,

Daugiau apie mane